receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Dobrý den, ráda bych reagovala na tento příspěvek v diskusi.

Reagovat na argumenty typu "i zelenina má duši" nemá téměř cenu, jelikož jsou to pouze alibistické výkřiky do tmy bez hlubšího významu a jejich obhájcům jde o duši zeleniny stejně tak málo jako o duši mimolidských tvorů... Stačí jim připomenout, že mezi lidmi a zvířaty při vnímání bolesti je rozdíl nepatrný a tento fakt je jim lhostejný - ať se tedy neohánějí vnímavostí rostlin.

Nicméně dá se připojit ještě fakt, že zvíře během svého života než je zabito, spotřebuje (a je tedy "zabito") mnohem více rostlin než by člověk dokázal zkonzumovat. Člověk, který jí maso, nepřímo konzumuje velké množství rostlin, které však prošlo trávicím traktem někoho jiného:) A k tomu přemnožení. Člověk nemá v přírodě regulační funkci dravce - zvířata pro svou potravu si v drtivé většině případů chová zvlášť, mimo přirozený ekosystém, takže na potenciální přemnožení žádný vliv nemá. Pokud by se všichni stali vegetariány (což by nebylo ze dne na den), lidé v zemědělství by snižovali počty narozených zvířat v zajetí podle momentální poptávky.

Ale ještě je třeba dodat, že tam, kde do přírody člověk zasahuje, způsobuje často obrovské škody a vymírání živočišných druhů (např. masivním rybolovem v oceánech). Kdyby lidé přestali konzumovat makrely, tresky, tuňáky atd., jejich počet by se časem snad dostal nad hranici ohrožení (od roku 1950 jejich výskyt klesl o 90%) - o přemnožení se dá hovořit jen stěží.

Určitě v budoucnu uslyšíte více podobných argumentů, nicméně se neustále opakují, takže reakce na ně bude stále snadnější.

Přeji hodně zdaru

Tereza V.


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE