receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal(a) - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Posílám příspěvek do diskuse na.

Milý Richarde,

myslím, že kdyby sis pozorně prošel tyto stránky zjistil bys, že příspěvky nevegetariánů jsou zde pravidelně zobrazovány a to i těch arogantních, neřkuli vulgárních přispěvovatelů. Ovšem teď mě trošičku neštymuje ta tvoje poznámka o jednostranné diskuzi, protože podle toho mi přijde, že je jednostranná z tvé strany, jelikož jsi si přečetl asi jen jednu stránku ;o)

Nicméně, k tvým argumentům. Zdají se mi nové, tedy zajímavé. Ovšem z mého pohledu zavádějí, spíš jsou takové, které podsouvají vegetariánům něco, co nehlásají, a nepraktikují... Jde o to, že vegetariánstvím, tedy nejezním zvířecích těl, uznáváme nenásilí, neubližování a to nejen na lidech. Nikde jsem nečetl něco o tom, že bychom chtěli, aby tygři nejedli a nelovili zvířata. Co se týče člověka, jako tvora rozumného, schopného lítosti, či schopnosti ochraňovat jiné tvory, i když z toho nic nemá, tak nelze hovořit o nějakém zásahu do rovnováhy tohoto, jak ty říkáš, dvoupólového světa. To, že by se lidstvo zřeklo jedení masa by neznamenalo žádnou katastrofu pro ekosystém, ani chod světa. Tato myšlenka mi přijde směšná.

Myšlenkou vrácení se k přírodě nejedením masa je to, že člověk, který se živý bez utrpení jiných si té přírody víc váží, jinak na ni a na její "život" nahlíží. Neříkám, že nevegetariáni nejsou schopni tohoto citu, ale u vegetariánů to je velice markantní. To ovšem ty nemůžeš pochopit, jakožto nevegetarián, proto to ze strany vegetariánů nemusíš brát jako pádný argument a objektivně to jsem schopen pochopit. Nicméně je to tak.

Mluvíš o utrpení, a že bez něho by na světě něco chybělo. To mi také přijde úsměvné. Protože to by někdo mohl říct, že boj je mezi zvířaty zcela normální a mezi lidmi v podstatě také, tak v tom případě, kdyby byl svět bez válek, tak by na světě něco chybělo. Což je pochopitelně nesmysl. Samotné utrpení na tomto světě je ta fenomenální přítomnost smrti. Přirozené nebo tragické, ale všechno živé dřív nebo později zemře. A to je to utrpení, které tu bude stále, a které vždy ty dva póly bude doplňovat.

Všichni tvorové zemřou, ať už pro jídlo někoho jiného nebo přirozeně. Tudíž počet mrtvých se nesníží. Jen se jejich smrt oddálí a dostanou šanci "realizovat" své životy. To, že někdo chová zvířata, často je sám uměle oplodní a pak je vykrmí a zabije pro jídlo není realizace, ani jejich úděl ( daný nějakou vyšší instancí ( jestli v tu vyšší instanci věříš, či nikoliv je asi na jiný stránky a jinou diskuzi).

To je asi všechno, na co můžu nějak zareagovat.

měj se Honza






Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE


UPOZORNĚNÍ

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.

Copyright (c) 2000-2006 Vegetarian.cz