receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal(a) - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Maso mi nikdy nechutilo. Pamatám sa, že už ako malé dieťa ma mama musela nútiť, aby som ho jedla. Potom som sa trochu "polepšila", hoci stále nepatrilo medzi moje oblúbené jedlá. Napriek tomu som neuvažovala nad tým, žeby som sa stala vegetariankou, hlavne preto, lebo pri slove vegetarián mi napadlo: sója, tofu, rôzne kličky a semená, čo mne, ako labužnikovi moc "nevoňalo", pretože som ich nikdy nejedla pripravené nejakým chutným spôsobom a určite pôsobila aj sugescia spolužiakov "fuj, sója, to je hnusné!".

Minulý rok na jeseň sme šli na KOČAP (kurz ochrany človeka a prírody), teda čosi ako škola v prírode. Keiže sme tam podnikali túry a dosť sme sa tam fyzicky namáhali, vedenie zrejme považovalo za vhodné dávať nám do každého jedla maso. Napr: raňajky: chleba so salámou, obed: rezeň, večera: párky a takto to šlo celý týždeň. Po tomto nepríjemnom zážitku som maso nemohla ani vidieť!

Ani neviem, ako sa to stalo, ale odrazu som sa prichytila pri tom, ako surfujem po vegetariánskych stránkach a čítala som si dôvody, prečo sa stať vegetariánom. Zdali sa mi velmi rozumné a logické a navyše som v tom období dostala šteniatko, takže som prišla na to, že zvieratá skutočne cítia a vnímajú takisto ako ludia. Stala som sa teda vegetariánkou, hoci musím sa priznať, že zopárkrát som "zhrešila". Dovtedy som bola vegetariánkou skor z dôvodov spirituálnych, zdravotných a ekonomických (pôda potrebná na chov dobytka vs pôda potrebná na pestovanie obilia), teda hladisko etického prístupu k zvieratám pre moa nebolo na prvom mieste.

Nedávno som však videla video z jatiek a velkochovu hydiny a kráv a tak sa ma to dotklo, že som sa rozhodla skoncovať aj s mojimi občasnými "prehreškami" a ukázala som to video mame a kamarátke, pričom obidve sa následne stali vegetariánkami. Inak ja mám celkom šťastie, pretože v mojom okolí je dosť vela ludí, ktorí nejedia maso, takže nie som až taká nápadná.

Môj otec síce vyrastal na dedine a tak zo začiatku nechápal, prečo to chcem spraviť, ale neprotestoval velmi, skôr ma lutoval, že prichádzam o chutné jedlo. Teraz sú však prázdniny a tak doma skoro každý deo varím vegetariánske jedlá a on priznal, že mu to velmi chutí a že sa cíti lepšie, zvlášť že to tak nezaťažuje organizmus v týchto horúčavách. Takže sa mi čiastočne podarilo znížiť aj jeho konzumáciu masa, hoci od neho, velkého masožrúta nemôžem očakávať, aby sa stal vegetariánom.

Trochu sa však bojím nástupu do školy, pretože síce máme na výber dve jedlá - jedno masité a druhe "vegetariánske", čo znamená buchty, makové slíže, koláče, palacinky a podobne. Toto by nebol taký problém, keby som bývala doma, lenže ja som na internáte a k dispozícii máme jednu "jednoplatničku" na 10 izieb. Asi to budem riešiť tak, že si budem z domu nosiť tak zo dve kvalitné jedlá na týždeo a inak sa budem nadalej stravovať v jedálni, zvlášť, kei sa im občas nejakým zázrakom do menu pripletie niečo ako hubový guláš alebo zeleninové rizoto.

Zdravím všetkých vegetariánov a vegánov čo toto čítajú a želám vám vela šťastia a odhodlania zostať pri svojom inteligentnom spôsobe života! A ešte krásny zvyšok leta :-)

S pozdravem

Eldridan






Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE


UPOZORNĚNÍ

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.

Copyright (c) 2000-2006 Vegetarian.cz