receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal(a) - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Dobrý den,

Je to už více než dva roky, co jsem psala na tyto stránky s prosbou o radu - chystala jsem se otěhotnět a sebe i své dítě živit vegetariánsky (tou dobou už jsem byla vegetariánkou několik let).

Odpovědělo mi tenkrát několik maminek a i díky nim jsem "do toho šla". Nyní bych já chtěla být povzbuzením pro ty, jež chtějí zakládat vegetariánskou rodinu. Podařilo se mi otěhotnět, celou dobu těhotenství se stravovat téměř vegansky, porodit zdravou holčičku, kterou jsem pět měsíců plně kojila a kojím dodnes, kdy je jí rok a baští převážně veganskou stravu. Obě jsme až na občasné nachlazení zdravé (v těchto jarních měsících se nemoc asi nevyhne nikomu - viz asi 10 mých nevege přátel - kteří jsou v tuto chvíli také nemocní.

Žádná strava není samospasitelná..) Na roční prohlídce se ukázalo, že moje dcera je sice menšího vzrůstu (ale pořád v "normě") - to ovšem není v souvislosti se stravou, ale je to dáno geneticky - oba jsme s manželem nepříliš vysocí. Na svou výšku má hmotnost tak akorát a krevní testy včetně obsahu železa v krvi naprosto v pořádku (a to přesto, že nikdy nedostala maso "tolik bohaté na železo" ;-))

Prostě dcera se vyvíjí normálně, normálně roste, je šikovná a náramně pohyblivá, začíná chodit a "mluvit", doktorka ji zná jen z preventivních prohlídek a očkování.

Stále se bohužel setkáváme s nepochopením naší a hlavně dceřiny stravy, zejména ze strany příbuzných, kterým nestačí, že je jejich vnučka zdravá (zatím nebyla nikdy vážněji nemocná) a kteří neustále otravují s tím, že nebude mít dostatek bílkovin, že jí neporoste mozek, že bude chudokrevná a podobně.

Snažíme se jim dokázat, že to není pravda, že se dítě může normálně vyvíjet i bez masa, vajec a kvant mléčných výrobků. S ml. výrobky opravdu šetřím - neb dcera má slabý atopický ekzém (AE)- opět záležitost genetická, jejíž objevení se u dítěte nelze nijak ovlivnit (a běžnou medicínou ani vyléčit, někdy do dospělosti AE zmizí sám), avšak jejíž projevy jsou ovlivnitelné správnou stravou - živoč. bílkoviny AE zhoršují. Snad i díky veg. stravě s AE nemáme větší problémy, netroufám si ani odhadnout, jak moc zlé by to měla, kdybych ji stravovala "běžně". A i proto budu dceru kojit co nejdéle, abych ji ušetřila pití Sunaru, po němž by mohla mít třeba problémy (opravdu se mi potvrdilo, že po některých ml. výrobcích se dcerce osype obličej).

Opět se bohužel setkávám s tím, že lidé dávají vznik AE do souvislosti s naší stravou (a nedojde jim že snad 90% dětí s těmito problémy je stravováno "normálně", osobně znám několik případů ...)

Takže všichni, kdo stále váháte, zda dítě živit vegetariánsky, potažmo vegansky - opravdu to jde a dá se díky takovéto stravě i lépe vyrovnat s vrozenými zdrav. problémy.

mějte se krásně a žijte šťastně, ať už se stravujete jakkoli

s láskou Klárka


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE


UPOZORNĚNÍ

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.

Copyright (c) 2000-2006 Vegetarian.cz