receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal(a) - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Som vegetariánom viac rokov a myslím si, že to je lepšia alternatíva stravovania ako jesť mäso a mäsové výrobky. Dávno sú dokázané negatívne dopady na zdravie organizmu (alergie, autoimunitné ochorenia, nádory a pod), nehovoriac o tom, ako sa mäso spracúva (podávanie antibiotík, spôsob porážky, vplyv stresových hormónov v mäse, konzervácia, stabilizátory atď.) Teda jeden aspekt byť vegetariánom je zdravotný. Druhý aspek je povedal by som filozifcký či etický. Každý z nás chce byť sťastný, byť zdravý. Ale to nechceme lem my ľudia, ale iné živé tvory na tejto planéte. Preto by sa nemali zvieratá zabíjať. Najvyšším morálnym princípom je nenásilie. Aj jedným z kresťanských božích prikázaní je nezabiješ. Že to kresťania nedodržiavajú je smutné.

K vegetariánstvu som sa dopracoval postupne. Bol som tiež kedysi mäsožravec. Postupom rokov som na sebe pozorval, že tento spôsob stravovania a života (bez telesnej aktivity) nie je dobrý. Necítil som sa dobre, mal som zdravotné ťažkosti. Dostala sa mi náhodou do rúk kniha o joge, o jej filozofii, cvičeniach, očistných technikách, čo ma zaujalo, a začal som sa tomu postupne venovať. Trvalo to asi rok, čo som sa pripravoval na vegetarinástvo.

Spočiatku to bolo obmedzenie mäsovej stravy a uvažovanie o filozofickej stránke. Mäso som po tejto príprave prestal jesť naraz po jednom Silvestri pred 18.rokmi. Možno táto moja cesta k vegetariánstvu Ive pomôže. Určite má pravdu, že sa musí na to pripraviť, naprogramovať a v hlave si ujasniť z akého dôvodu chce zmenisť spôsob stravovania. Problémy zo strany okolia bude určite mať, ako som ich mal i já. Moja matka sa doteraz nevie s tým zmieriť, že nejem mäso. Ale okolie si netreba všímať. Určite je po trebná pevná vôľa. Držím palce.

Jozef


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE


UPOZORNĚNÍ

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.

Copyright (c) 2000-2006 Vegetarian.cz