receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal(a) - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Ahoj Terko,

asi ti neodpovím na plnohodnotnou sportovní stravu, protože na to nejsem odborník. Já sportuji a jím normálně vegetariánsky, tzn. luštěniny, obiloviny, ovoce, zelenina, mléčný výrobky, tofu apod...

Chtěl bych ti ale něco napsat k tomu, jak píšeš, že má pořád někdo nějaký připomínky k tvé stravě. Já jsem to taky ze začátku těžko nesl a děsně mě štvalo, jak se do mě pořád někdo naváží. Po více jak 10 letech jsem na to již přišel a věřím, pokud to budeš aplikovat, nikdo si nedovolí ti nic říkat.

Zde jsou mé body:

1) je ti 25 let, předpokládám, že máš občanku a jsi svéprávná :-) A NIKDO ti nemá co říkat, co máš a nebo nemáš jíst.

2) Pokud ti nejde vyloženě o to, že přímo ty chceš někomu o vegetariánství něco říct, nesmíš připustit diskuzi o vegetariánství, protože o to lidem, kterým je jedno co jíš, jen se chtějí utvrdit v tom, že jíst maso je v pořádku, vůbec nejde. Jen chtějí být zajímavý. Pokud na tebe budou tlačit, je několik možností:

body a) a b) jsou vcelku jednoduché, ale musíš je užívat často, protože pořád se setkáváš s novými lidmi. bod c) je obtížný, ale jakmile to jednou překonáš, máš pokoj

a) pokud jsou to lidé, se kterými se setkáš poprvé, nejsou to tvoji příbuzní a skutečně jim jde o to stát se zajímavými a vykládat ti o tom, jak jejich známý jim říkal, že musel skončit s vegetariánstvím, protože měl zdravotní problémy apod. těm je nejlepší ve vší slušnosti říct, že se taky nestaráš o jejich talíř a totéž očekáváš od nich. Jestliže to je soudný člověk, tak pochopí, jestliže ne, můžeš přitvrdit a poslat jej do háje, apelovat na svůj věk, vzdělání apod.

b) pokud to je tvůj příbuzný nebo šéf nebo někdo, na kom to záleží, či sociálně je nad tebou, většinou zabírá říct to, že ti to prostě nechutná. Takový lidé jsou v drtivé většině okamžitě zticha a nic neřeší.

c) nejbližší rodina, rodiče partnera....tak tady je to fakt obtížný.... tady je opět nejlepší říct,že ti to nechutná. Když ti začnou říkat, že to není zdravé, jako že rodina bude mít na 100% takový starosti, ať to jsou nebo nejsou inteligentní lidé :-) , tak si zjistit, co třeba jim nechutná a zeptat se, jestli by jim vadilo, kdybys je nutila jíst něco, co jim nechutná...ale to je individuální. Snad jen zásada neustupovat a hlavně u rodičů a příbuzných partnera říct na rovinu co jíš a co ne. Poprvé to bude asi trošku trapné, ale pokud to nejsou tupci, příště ti uvaří jídlo bez masa, vajec... a budou si to pamatovat. Jestliže jim "uhneš" budeš to mít doslova na talíři :-) pokaždé. Toto je prostě individuální, ale mě se to osvědčilo a mám pokoj. A to, že se mě babičky pokaždé ptají, jestli už to maso jím, beru s úsměvem. Ony na to mají právo a asi by mě to od nich i mrzelo, kdyby se mě na to nezeptali ;-)

A často v rodinném kruhu říkávám, když na TO přijde řeč: "Vidíte, to nejlepší si od pusy utrhnu, abyste měli víc pro sebe" :-)

Takže přeji pevný nervy a opatruj se.

Honza


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE