receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a) vegetariánem(kou)

Vegetariánkou jsem asi pět let z různých důvodů - nejprve to bylo z "hecu" - vsadily jsme se s kamarádkou, že nebudeme jíst nějakou dobu maso, pak se přidaly i důvody zdravotní (dieta po prodělané mononukleóze). Postupně jsem přijímala i etický aspekt vegetariánství - nezabíjení zvířat (vždyť já nedokážu s klidným svědomím zaplácnout ani mouchu, natož abych si něco "ulovila" k obědu).A konečně tu jsou i důvody duchovní (k Bohu mě přivedl můj partner a součástí naší víry je i to, že pojídání masa a zabíjení brzdí duchovní vývoj člověka)

Má cesta k úplnému vegetariánství byla dlouhá a rozhodně ne snadná. Nepochopení okolí a argument rodičů - "dokud se vyvíjíš (tj.dokud nebudeš aspoň plnoletá) a žiješ s námi (a může ti být kolik chce..), budeš jíst maso", vedly k tomu že jsem se snažila alespoň být co nejvíce vegetariánem - maso jsem jedla jen občas při rodinných obědech (aby byl klid..) a to jen "bílé" (alespoň v tomto respektovali mou svobodnou volbu). Nakonec jsem se přes toto "semivegetariánství" konečně asi před rokem dopracovala k úplnému lakto-vegetariánství, přičemž už spíš směřuju k veganství.

S tím, že jsem vegetarián se už rodiče smířili, ale opravdu se obávám jim říct, že bych chtěla být vegan a že chci, aby moje děti byly vegetariány. Je mi 22, ale zatím studuji a stále žiji doma a rodiče na mne mají pořád poměrně velký vliv (přece jen mě "živí"..). Je velmi těžké si ve vlastní rodině obhájit svůj názor.

A obávám se,že to bude čím dál těžší - chceme se s partnerem vzít a plánujeme dítě. Naše rodiny nás v vegetariánství rozhodně nepodporují (v obou jsou lékaři a zdravotníci s jejich zastaralými názory na výživu) a to že chci být vegetarián i v těhotenství a dál mi asi jen tak "neprojde". I proto se chceme odstěhovat na vesnici. Ale tam nikoho nebudu znát, nikdo mi v těhotenství neporadí..

Proto bych chtěla poprosit o radu nějakou maminku, která má zkušenosti s vegetariánstvím v těhotenství a při kojení a alternativním přístupem k těhotenství vůbec (přirozený porod, nošení dětí v šátku..) a se kterou bych si mohla psát, případně se i setkat.

Děkuji Klára

antakarana@seznam.cz


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE