receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a) vegetariánem(kou)

Reaguji na příspěvek, který se odvolává na Bibli, která přímo - dle slov autora příspěvku - k vegetariánství nenabádá. Dokonce se zde zmiňuje i to, že Ježíš Kristus jedl maso atd. atd. (viz příspěvek P. Libanského).

Není nic jednoduššího, než se zaštítit slovy Bible, kterou si upravili lidé ve svůj prospěch. V historii bylo již tolik věcí zmanipulováno, aby to vyhovovalo hlavně nám lidem, že jsem přesvědčená, že Bible není výjimkou. Co když Ježíš Kristus maso vůbec nejedl? Jak to dneska někdo zjistí? Jestli bylo všechno skutečně tak, jak je psáno v Bibli, je otázka k jiné diskusi. Ale zastánci tohoto názoru jenom slepě přebírají to, co kdysi někde někdo napsal a několikrát v historii už také někdo přepsal.

Každý člověk ví, že máme svobodnou vůli a proto se můžeme svobodně rozhodovat i v otázce toho, co budeme jíst. Pokud se rozhodnu, že maso jíst nebudu, protože pro mě není přijatelné, aby kvůli tomu zemřel živý tvor, je to mé svobodné rozhodnutí. Pokud se rozhodnu maso jíst přesto, že vím (a dnes to ví úplně každý), že kvůli tomu dochází k utrpení a smrti jiných živých tvorů, pak považuji za vykalkulované odvolávat se na Bibli. A že se maso jedlo vždycky? Války taky byly vždycky – chceme v tom tedy pokračovat jenom proto, že to tak bylo vždycky?

V příspěvku p. Libanský píše, že by ponechal více svobody a byl méně radikální. Já jsem pro to ponechat svobodu absolutní, ale s tím, aby se nikdo neoháněl „svatými slovy“, ale přiznal si pravdu, že se svobodně rozhodl pro jezení masa za cenu utrpení zvířat. Bylo by to aspoň férové. Pan Libanský si nemyslí, že problém by byl v konzumaci masa, ale spíše v jeho míře. Bude to snad bolet těch devadesátdevět živých tvorů míň, když každý stý živý tvor bude ušetřen? Všichni říkají, jak mají rádi zvířata, ale většinou se k nim chovají v rozporu s těmito slovy. Není nic důležitějšího, než mít touhu uvidět pravdu, „víra“ už nestačí, je třeba „vědět“.

Pak se nebudeme muset odvolávat na Bibli nebo na slova našeho obvodního lékaře, jenom abychom odůvodnili své rozhodnutí. Za svým rozhodnutím si musíme umět stát. Svobodné rozhodování přináší hlavně zodpovědnost za své činy.

Přeji všem, aby jejich rozhodnutí přinášela světu jen to nejlepší, co v nás je.

H. Procházková.


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE