receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
... O dávání ...
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal/la vegetariánem(kou)

Reakce na příspěvek ...

V úvodu článku byly položeny dvě otázky. Netroufám si na ně dávat odpověď, ale napíšu zde svůj pohled na tuto věc. 1. Proč si vybíráme tu možnost, která se nejvíc vzdaluje míru? Do teď mě nikdy nenapadlo, že mám v této věci nějaké dvě možnosti. Proč bych se teda měl omezovat a nejíst maso, když v tom nevidím nic špatného a vůči zvířatům je to v pořádku, tak jak to ustanovil Bůh.

Tady trošku narážím na jednu věc, kterou napsal Pavel G. Cituji: "Byl to Bůh, kdo dal život všem. A co dal Bůh, člověk nesmí vzít." Je to skutečně tak? Nesmíme proto zabíjet zvířata pro maso? Nepíše se ve skutcích o Petrově vidění od Boha, kdy mu říká: "Zabíjej a jez"? Mám ten dojem, že nám bible nezakazuje jíst maso, tak bych byl opatrný tímto argumentovat pro vegetariánství. A na druhou stranu si přiznejme, že tím, když přestanu jíst maso, stejně vůbec nic (kromě svého svědomí) nevyřeším, a zvířatům tím nijak nepomůžu, protože je drtivá většina lidí, kteří masou budou jíst dál. V obchodě už stejně to maso je, a když si ho nekoupím já, tak si ho koupí někdo jiný.

V otázce svědomí ohledně zabíjení zvířat nemám problém, protože zvířata jsou tady taky proto, abychom z nich měli užitek - je to stejný dar od Boha, jako třeba kedlubna nebo jablko. Co se týče chutí, tak si nedokážu představit, co bych si třeba na vandru večer opekl na ohni - místo špekáčku.

2. Proč jako věřící nectíme etickou stránku? Nechápu, jak v této otázce může být použito jako argument 5. přikázání. To bych potom stejně jako zvíře pro maso nesměl zabít veš na hlavě, blechu v kožichu, klíště na krku, nebo komára, který mě nenechá vyspat. A nazývat současný stav jako "válku se zvířaty" moc nechápu. V otázce vegetariánství je pro mně etická stránka těžko pochopitelná, ale nechci se dotknout někoho, kdo v tom třeba vidí problém, a řeší to tím, že se masa vzdá. Pokud to někdo chápe, že se tím více líbí Bohu, tak je to jeho věc a já to nechci soudit. Svůj názor jsem napsal, ale asi jsem moc neodpověděl na položené otázky. Co se týče tohoto téma jako ústředního na další konferenci? Naděje umírá poslední - takže šance tady je, ale toto je téma spíš k diskusi. Nevím, jak bychom se v tomto tématu mohli duchovně vzdělávat.

Ahoj Petr L.