receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a) vegetariánem(kou)

Moje rodina neznala nikdy nic jiného než každou sobotu a neděli k obědu maso, k večeři něco spojeného se salámem nebo masem, maso se prostě cpe a cpalo u nás úplně do všeho. Zvířátka bohužel u nás v rodině hrajou na jídelní lístku hlavní roly. Nemyslím si, že by to byl problém jenom mé rodiny, ale většiny rodin naší společnosti (hlavně konkrétně české kuchyně, viz. náš národní pokrm - knedlo, zelo, vepřo - fuj.)

Samozřejmě i já, odchovaná na masíčku jsem si nedokázala svoji stravu bez masa představit a přiznám se, že do svých 23 let, jsem si neuvědomovala, kolik bylo kvůli mě zbytečně zabito zvířátek, jen abych uspokojila svoje chutě.

I když jsem se dost často zamýšlela nad tím, jak jsou např. kravičky krásná zvířata, která svůj krátký život prožijí někdě v kravíně ve svých výkalech, namačkáni na sobě, kolikrát hladovějící a čekající na smrt, která je prováděna nelidským (nekravým) způsobem a to jenom proto, aby si lidi (nejmocnější páni tvorstva) pěkně nabouchali břicha. Ale vždycky jsem se jen na tímto zamyslela a hned jsem tyto myšlenky raději opustila a blbě jsem se utěšovala tím, že jsou tu hlavně proto, jinak by tu nebyly. Postupem času jsem ovšem začala tak nějak samovolně omezovat konzumaci masa na maso bílé, až můj přítel začal otázku jezení zvířátek řešit a on přestal maso jíst úplně.

Pak jsem si jednou přečetla citát od Franze Kafky "Při pohledu do akvária se na vás, rybičky, mohu již dívat s klidným srdcem, "už vás nejím"". V tu chvíli se to u mě vzpříčilo a od té doby jsem nepožila ani maso drůběží, takže jsme se oba stali vegetariáni. Čím dál tím víc jsem o tomto názoru přesvědčena, i když jsem si vyslechla nekonečně mnoho kritiky a nepochopení, nejen od mých rodičů, ale i kamarádů, kteří, ač se divim, to také nepochopili. Tímto jsem se ujistila, že naše převážná část společnosti není zatím schopna konzumaci masa ani bohužel omezit.

Snad jen právě ty, který čteš můj příspěvek jsi vegetarián nebo alespoň omezuješ konzumaci "části zvířat" a jsi tímto ochoten tímto bojovat za práva zvířátek, jsi ten "vyvolený" společnosti a držím ti palce, abys v tomto názoru co nejdéle setrval. A pokud ty, který jsi konzument masa a čteš tento můj článek, slib, že se alespoň nad tím zamyslíš.

Lukoho@centrum.cz


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE