receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se nestal/la vegetariánem(kou)

Rád bych reagoval na reakce na můj nedávný příspěvek.

Co se týče reakce paní Renaty Böhmové ohledně utrpení vegetariánů, tak moje poznámka nebyla motivována názorem, že vegetariáni trpí-to v žádném případě, byla myšlena spíše ironicky (omlouvám se). Znovu opakuji-pokud jim to vyhovuje-proč ne.

Reakce na příspěvek pana MUDr. Jan Majsnera- 1. Že i vegetariáni jedí živočišné bílkoviny samozřejmě vím a pokud si dobře vzpomínám nikde jsem to nepopíral.

2. Ohledně studie, která by prokazovala lepší kvalitu živočišných bílkovin se omlouvám, protože žádnou takovou v ruce nemám. Toto bylo z mé strany neseriózní prohlášení.

3. Že existují kulturisté vegetariáni mě docela překvapilo (a to i třeba Cory Everson) na druhou stranu je pravda, že kulturistický jídelníček se bez sušených bílkovin jen těžko obejde takže zase není tak překvapivé, že někteří kulturisté přešli pouze na tento druh bílkovin. Nesouhlasím, že by bylo kulturistů-vegetariánů "mnoho" protože na vámi jmenovaných stránkách jsem našel pouze 3 (Cory Everson, Bill Pearl a Andreas Cahling což je dost málo na vaše tvrzení. Navíc všichni byli kulturisty v době před cca 15-30 lety- tedy v době kdy kulturistika byla diametrálně odlišná. Ze současných špičkových kulturistů tam není ani jeden :o(

4. Ve svém příspěvku jsem uvedl, že "většinu" chorob z konzumace masa způsobují tuky. Nikdy bych si nedovolil tvrdit, že libové mase je absolutně zdravé. Stejné tvrzení o ovoci a zelenině by bylo ovšem stejně naivní. Jinak co se týče mých znalostí a informací o stravě-opírám se do značné míry o články a tvrzení z časopisu Muscle & Fitness což je oficiální časopis IFBB tedy (dle mého názoru) o jeden z nejrenomovanějších světových časopisů. Reakce na příspěvek redakce Zvirevtisni - Co se týče kulturistů vegetariánů - viz výše. (Neznám žádného "součesného" :o(

Nikdy jsem netvrdil, že sportovci obecně k maximálním sportovním výkonům nutně potřebují bílkoviny. Hlavní složkou potřebnou pro získání energie jsou samozřejmě sacharidy, které jim maso nedodá. Proto si myslím, že počet sportovců vegetariánů uvedených na vašich stránkách není překvapivý (upřímně řečeno se mi zdá vzhledem k procentu vegetariánů v populaci poměrně nízký). Navíc jsou vrcholoví sportovci skupinou populace s extrémně specifickým stravováním (většinou drží přísné diety atd.) takže mají velmi daleko k průměrným stravovacím potřebám běžného člověka.

Nyní ještě několik dalších myšlenek: Nejprve bych ještě jednou rád "důrazně" zopakoval, že nikomu jeho přesvědčení o stravování neberu a nikdy bych za to nikoho neodsuzoval=> nemám nic proti vegetariánům!

Dále musím uznat, že na stránkách o vegetariánství jsem našel mnoho zajímyvých argumentů "pro" vegetariánský způsob života a uznávám, že na tom něco bude (např. argument o množství zemědělské půdy potřebné k nasycení masožravce a vegetariána je velmi racionální) na druhou stranu jsou zde i zavádějící srovnání (např. srovnání okamžité výkonnosti člověka po porci masa a ovoce a zeleniny-porovnávání bílkovinné a sacharidové stravy - je jasné že více energie dodá sacharidová strava...)

Pavel Železný