receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se nestal/la vegetariánem(kou)

Předesílám že nejsem vegetarián, ale rád bych vyjádřil svůj názor na tuto problematiku.

Souhlasím s častým důvodem vegetariánů, že hospodářská zvířata chovaná pro maso často žijí v otřesných podmínkách a jsou brutálně zabíjena což samozřejmě nemohu schvalovat. Souhlasím také s tím, že vegetariánaská strava je v mnoha ohledech zdravější než klasická strava.

Nemohu ale souhlasit s mnoha dalšími věcmi.

Existuje mnoho studií, které potvrzují, že živočišné bílkoviny jsou pro růst svalové hmoty vhodnější než rostlinné. Věřím, že by se našlo i mnoho studií potvrzující opak-takže tento agrument asi není proti vegetariánství ten nejvhodnější, ale jedna poznámka-znáte nějákého kulturistu vegetariána? :o)

Dalším častým argumentem je, že masitá strava je silně škodlivá a přivozuje mnoho zdravotních problémů a komplikací, což je částečně pravda, ale jako protiargument můžu použít oblíbeného zobecnění, která se vyskytuje v mnoha níže uvedených příspěvcích: Mě osobně je 20 let, maso mám velmi rád a rád ho v hojné míře konzumuji a NIKDY jsem ve spojitosti s masem neměl žádné zdravotní problémy a mě podobných lidí znám desítky.

Ano-slyším mnoho vegetariánů poukazovat na to, že problémy přijdou a že se zatím pouze neprojevily, ale to je pouze těžko prokazatelné. Co se týče argumentů, že masožravectví je příčinou různých chorob typu srdeční, rakovina atd. s tím bych si dovolil polemizovat, protože většinu těchto chorob způsobuje hlavně nadměrná konzumace TUKU, který ovšem v masité stravě téměř být nemusí. (Rád bych viděl vědeckou studii, která dokáže, že konzumace libového kuřecího masa způsobuje ucpávání cév...)

Děkuji, že jste dočetli až sem a lituji všechny, kteří ve své stravě nemají výborná masitá jídla, ale pokud jim to tak vyhovuje-proč ne.

Pavel Železný