receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal/la vegetariánem(kou)

Dobrý den pane Klimeši,

lakto-ovo-vegetarián nebo stručně vegetarián je člověk, který jí tzv. živou stravu neobsahující látky spojené s násilnou smrtí. Nebo si myslíte, že dojí mrtvá kráva, že zabité slepice snášejí vajíčka?

Ano, je nás lidí opravdu hodně a navíc jídlo hltáme, přežíráme se a stravy si nevážíme. Krávy proto chováme ve velkochovech a navíc je nutíme k enormní dojivosti, krmíme je hormony, aby rychleji vyspěly a dříve dojily. Taková zvířata dokonce rychle zabíjíme, protože by se opravdu vysokého věku nedožila, natož aby přežila v přírodě. Dnes žijí ve velkochovech (a o těch se bavme) miliony zvířat, právě proto, že lidé vyžadují maso. Miliony krav by jinak nebyly, protože by je zem neuživila.

Poznání člověk dostává dvojím způsobem - buď tím pracným, který jste zažil Vy i já, kdy jsme se lopotně učili, sedávali nad skripty, využívali logiky, vážili a měřili. Pak existuje i druhý způsob získání informací, zdánlivě snadný: meditace - to jen sedíte, nic neděláte a najednou je informace tady, něco jste zažil a pochopil. Koneckonců Kekulé svůj vzorec benzenu také náhle viděl, když se díval do ohně. A tak najednou víte informaci, která třeba odporuje bibli - vždyť aramejsky asi ani Vy neumíte. A že překlady změní občas smysl textu a že byl koncil, někdy kolem roku 450, který z bible určité věty vyškrtal, možná víte také.

Dnes už jím jen malinko mléka a vajec. I já, když jsem kojila své děti jsem měla přebytek mléka. A když jsem ho odstříkávala, bylo mi líto, že jsem ho nemohla dát jiným dětem. Koneckonců fyziologicky je vždy přebytek vajíček - no a tak si občas jídlo přilepším tím slepičím. Občas a trochu. A vím, že je to v řádu přírody.

Vitamín D je obsažen také v másle, vejcích a vaječném žloutku, tabletky vůbec nejím, syntetice se vyhýbám. Esenciální mastné kyseliny jsou přítomny v rostlinných olejích a v mé blízkosti jsou krásní mladí lidé, vegetariáni s nádhernými dětmi. Prosím nečtěte pouze tvrzení vědců, rozhlížejte se kolem sebe! Kdysi vědci francouzské akademie věd tvrdili, že věci těžší než vzduch nemohou létat!

Rozumím tomu, hájíte to, co Vám dala škola, co Vám říká církev a lidé, které uznáváte. Vnímám však také tón Vašeho dopisu - Vy se vztekáte, zlobíte, ve Vás není Ježíšova láska. "Tolik bych toho chtěl říci, ale nerozuměli by mi…" tak nějak to říkal. Netvrdím, že tím myslel vegetariánství, vím však, že naznačoval, jak jsme nevědomí, jak nás vlastně pravda nezajímá. Nám stačí, že tak konali ti před námi - ale tehdy také Ho zabili, pak se v Jeho jménu zabíjeli a dnes se Jeho jménem zaštiťují, aby nemuseli sami hledat.

Opět končím dopis stejně jako minule. Netvrdím, že vše vím. Jen vím, že jdeme špatně - máme planetu, která nás nechrání, protože je v ní ozónová díra, máme vodu, které už dávno naše děti ani nenapadne se napít, třeba právě proto, že tam teče močůvka z velkochovů.

Byla nám svěřena tato Země.

Myslíte, že jsme dobří hospodáři?

Helena