receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal/la vegetariánem(kou)

Příspěvek k tématu "Proč jsem se stala vegetariánkou? Je mi již 46 let (vlastne v srpnu mi bude 47) a vegetariánkou jsem od svých 20 let. Přišla jsem k tomu úplně náhodou, když jsem si kdesi v jednom článku přečetla, že na moje problémy se zácpou nejlépe pomáhá nejíst maso a jíst více zeleniny a ovoce.

Skusila jsem to jednou, podruhé, potřetí, a pak pokaždé když jsem měla potíže a musím přiznat, pokaždé úspěšně. Tak jsem si řekla, že po 10 letech problémů a utrpení, kdy jsem nebyla na oném místě i několik dní, musím změnit radikálně své stravovací zvyky. Začala jsem jíst více zeleniny, přidala jsem více luštěnin, soju, ovoce a úplně jsem přestala jíst maso. Můžu říct, že mi nějak moc nechybělo, i když to bylo ze začátku moc těžké, zejména proto, že jednak v tý době se moc o vegetariánstvi nevědělo, ani nepsalo, natož aby se propagovalo. Nebyly možnosti stravovat se Také nebyl takový výběr potravin jaký je dnes, zelenina a ovoce nebylo v takové kvalite a sortimentu vůbec dostupné, takže mé začátky byly moc těžké. Maso jsem zdarně nahrazovala sojou a ostatními luštěninami, ale také hodně těstovinami, které mám moc ráda na všechny způsoby. Musím říct, že moje problémy úplně zmizely, dokonce se mi vyhýbají všechny nemoci, které běžně lidí potkávají, jako jsou chřipky, angíny, alergie atd.

Cítím se zcela fit, a kromě toho mám dobrý pocit, že kvůli mně nikdo nemusí být zabíjen, usmrcován, chován v nesnesitelných podmínkách. Taky si myslím, že každý tvor byl na tento svět stvořen proto, že tady má svoje místo a poslání, proto by neměl nikdo mít právo rozhodnout o jeho bytí či nebytí. A kromě toho lidstvo má dostatek jiných druhů potravin, tak by nemělo zabíjet jiní druhy živočíchů, není na to odkazano, jako to bylo kdysi dávno, když se začal člověk živit masem. Tehdy to bylo z nouze, ale dnes všichni víme jak to je.Takže si myslím, že lidi by se měli zamyslet, co jedí a proč to jedí, a bylo by také méně nemocí a agresivity a dalších neduhů, které lidstvo páchá.

S pozdravem

Vlasta