receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky

Proč jsem se stal vegetariánem?

Školní stravování

Dítě vegetarián?   nové téma

Prodej biomasa v prodejnách Zdravé Výživy v ČR?

Jak dítěti vysvětlit, že tatínek maso jí?

Označení nebalených potravin

Kauza malý Zbyněk

Vegetarián v armáděDiskuse: Dítě vegetarián?

Milí rodiče dětí, kteří se snažíte o to, aby vaše dítě nemuselo nutně jít s proudem!

Odkdy jsem zjistila, že čekám miminko, začala jsem se intenzívněji zajímat o stravování a jeho vlyv na zdraví. Přešla jsem téměř celkem na laktoovovegetariánství a stejně se snažím stravovat i své, teď už čtyři a půl leté dítě. Problémy, podobně, jako i v mnohých dalších rodinách, nastaly, když jsem syna dala do mateřské školy. Myslím, že při sestavování jídelníčku si přijdou na své děti, kterých maminky doma konvenčně vaří. Vím, že jich je podstatně víc. Já tam ale najdu pro svého syna možná dva obědy za týden, které mu dám více - méně bez obav sníst. Nabídka je málo pestrá, ve vepřovém a hovězím se přímo zhlíží. Nikomu to neberu, pokud to rodičům nevadí. Já bych však taky ráda měla možnost volby.

Poznámka redakce: Diskusi o vegetariánském školním stravování naleznete zde.

Tak jsem se obrátila na magistrát v Olomouci, kde bydlíme a paní odpovědná za školské zařízení se mnou velmi ochotně komunikuje a odpovídá na mé dotazy. Zrovna včera jsem se dopracovala k tomu, že ve Vyhlášce č.107/2005 Sb. O školním stravování, příloha č.1. jsou dvě tabulky s normami. Jedna je pro masojedlíky a druhá pro laktoovovegetariány. Je zde taky psáno, že jídelníček se může doplnit rybami a drůbežím masem. I to by ovšem byl ohromný pokrok směrem k zdravé výživě. Zdělila jsem tuto skutečnost paní na magistrátu a vyzvala jsem ji, aby, poněvadž se strava pro všechny olomoucké školy a školky vaří pouze v 16 jídelnách, vyčlenili jednu, která by vařila diety - bezlepkovou, pro děti s alergiemi, pro cukrovkáře a taky pro vegetariány. Vyzvala jsem ji, aby magistrát v září udělal mezi rodiči formou dotazníků průzkum, kolik z nich by mělo o něco podobného zájem, a taky, nakolik jsou se současným stravováním spokojeni.

Předběžně mi příslíbila, že se mým požadavkem budou zabývat ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí v Olomouci. Jistě by pomohlo i to, kdyby minimálně uskutečnění průzkumu podpořilo více rodičů - snad bude lepší, když v tom nebudu jen sama.

Můžete psát paní Fantové na Magistrát města Olomouce:

Hana.Fantova@mmol.cz

Kontankt na mně je: kristinah@centrum.sk

S pozdravem

Kristína Herchelová


Příspěvky do diskuze "Dítě vegetarián?" zasílejte ZDE